Regionálne plavecké preteky (2016)

Vydané 21. októbra 2016 Zverejnil/a
  • V októbrový piatok, 21.10.2016, sa konal 8. ročník Regionálnych plaveckých pretekov pre ľudí s mentálnym postihnutím. Stretli sme sa opäť v známom prostredí FTVŠ UK.
  • Prezentácia sa začala skoro ráno a športovci, organizátori aj dobrovoľníci prišli súťaživo a dobre naladení. Už tradične nechýbali ani dobrovoľníci z radov vojakov z Útvaru čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky, študenti a učitelia FTVŠ UK z katedry športov v prírode a plávania pod vedením prof. PaedDr. Yvetty Macejkovej, PhD.
    Na úvod pretekov nám študentka fakulty predviedla ukážku vystúpenia aquabel, s ktorou reprezentovali na olympijských
    hrách v Barcelone. Regionálnych plaveckých pretekov sa zúčastnilo 17 organizáciív počte 62 plavcov. Súťažilo sa v disciplínach prsia a voľný spôsob na 25, 50 a 100 m. Pre niektorých športovcov boli pripravené aj prispôsobené disciplíny: preplávanie s pomôckou a bez pomôcky 16 m. Vrcholom pretekov boli štafety.
    Naši plavci štartovali v integrovanej štafete, v ktorej súťažili okrem Borisa Hajdúcha a Mojmíra Cikraia – športovcov s mentálnym znevýhodnením aj dobrovoľníci – vojaci Čestnej stráže prezidenta republiky. Umiestnili sa na peknom treťom mieste.
    Naši plavci boli úspešní aj v iných disciplínach. Mário Križan a Ján Procházka po prvýkrát plávali v hlbokom bazéne.
    Janko preplával 25 m prsia bez prerušenia, čo bol jeho najväčší úspech. Mário plával v krajnej dráhe a niekoľkokrát
    si potreboval oddýchnuť držiac sa okraja. Veríme, že o rok zapláva 25 m bez problémov.
    Umiestnenie plavcov DSSpKM v hlavných disciplínach boli nasledovné:
    Ivana Vančová 25 m prsia 00:40,12 4. miesto + 25 m v. spôsob 00: 44,12 3. miesto
    Mojmír Cikrai 25 m prsia muži do 30. rokov 00: 28,71 1. miesto + 25 m v. spôsob do 30. rokov 00:27,86 4. miesto
    Ivan Čietek 25 m prsia muži nad 30. rokov 01:03,53 8. miesto + 25 m v. spôsob nad 30. rokov 00:52,92 8. miesto
    Ján Korčok 25 m prsia muži do 30 rokov 00:54,63 3. miesto + 25 m v. spôsob mládež chlapci 00:38,00 4. miesto
    Vladimír Valenta 25 m prsia muži nad 35. rokov 01:00,31 7. miesto + 25 m v. spôsob nad 35. rokovv 01:08,06 9. miesto
    Boris Hajdúch 25 m prsia muži do 35 rokov 00:25,16 1. miesto
    Ján Procházka 25 m prsia muži do 30. rokov 01:00,20 4. miesto
    Mário Križan 25 m v. spôsob do 30. rokov 01:00,44 8. miesto
    Plavci, ktorí sa umiestnili na prvých troch miestach dostali kovové medaily a vecné ceny, ostatní zúčastnení keramické
    medaily. Na akciu finančne prispel n.f. „TU SME“ a o.z. „Tu sme doma“. Srdečne ďakujeme.
    Pretekárov prišli povzbudiť aj klienti a rodičia, ktorí výborné výsledky odmenili štedrým potleskom. Všetkým plavcom úprimne gratulujeme za úspechy a reprezentáciu DSSpKM.

Text: B. Paveleková, Foto: J. Krupová