Raňajky s Arte
Seminár „Raňajky s arte“ sa tento rok uskutočnil vo štvrtok 23. mája 2019 už po tretí raz v Kafe Scherz na Palisádach v Bratislave (Evanjelický dom starostlivosti). Predstavuje voľnú platformu, stretnutie tých, ktorí sa venujú ľudom s mentálnym postihnutím prostredníctvom arteterapie v jej širšom zmysle (výtvarnom, divadelnom, literárnom a pod.).
Vždy sa snažíme pozvať troch – štyroch zaujímavých ľudí, ktorí chcú zdieľať svoje skúsenosti o terapeutickej/tvorivej práci a následne je voľná diskusia pri káve a koláči. Názov seminára je slovnou hračkou a vychádza z názvu diela Raňajky v tráve od francúzskeho maliara Maneta. Minulé dva ročníky boli zamerané skôr na výtvarné formy arteterapie, tento rok sme zahrnuli aj tie muzikoterapeutické.
Prišli všetci z prisľúbených účinkujúcich. Na úvod šiel Mgr. Tono Guth – zakladateľ bubnovej školy Rytmika a kapely La3no Cubano. Rozprával o svojich začiatkoch, skúsenostiach a pripravil aj krátku interaktívnu ukážku s bubnami a hudobnými nástrojmi.
Po ňom prezentovala svoj príspevok liečebná pedagogička Mgr. Zuzana Ťulák Krčmáriková, PhD. Jej prezentácia bola zameraná na prácu s terapeutickými kartami. Karty (niečo na spôsob hry DIXIT) pomáhajú vyjadriť emócie tým, ktorí majú obmedzené komunikačné schopnosti.
Katarína Ivančíková – keramikárka skončená na ŠUP a osudom skončená v DSS Sibírka. Okrem hliny sa hrá aj s farbami a prezentovala techniky a prístupy počas tvorenia. Ponúkla zaujímavú videoprezentáciu zo svojej praxe. Akurát nedávno som sa bol pozrieť na výstave obrazov – akryl na plátnach – ktorú spolu s jej ťažko postihnutými klientmi pripravila, a vystavovali v Kaplnke sv. Jána Evanjelistu vo Františkánskom kostole v Bratislave.
Kolega Mgr. Erik Forgáč so svojou témou priniesol iný pohľad na umeleckú tvorbu ľudí s mentálnym postihnutím pod názvom Divadlo trochu inak, alebo začiatky animácie v DSSpKM. Prezentácia pozostávala z mapovania nových ciest umeleckého vyjadrenia ľudí s mentálnym postihnutím, s animáciami spôsobom stop-motion, ktorú on vníma ako istý prienik divadla a filmu.
Záver semináru patril PhDr. Ľuboslavovi Mozovi, teoretikovi a historikovi umenia, ktorý zaujímavo rozprával o špecifikách tvorby ľudí s mentálnym postihnutím aj o umení art brut a o potrebe priestoru pre tento typ umenia u nás.
Záver patril neformálnym rozhovorom pri káve.
Text: M. Kralovič, foto: A. Ščepánková