Modrý deň

Vydané 3. apríla 2019 Zverejnil/a

„Modrý deň“ v Dúbravke žiaril farbami

Svetový deň povedomia o autizme je 2. apríl. Je to však príliš krátky čas na informácie v dnešnej záplave všetkých ostatných dní. Preto sa pracovníci Špecializovaného zariadenia a DSS prof. K. Matulaya rozhodli venovať mu viac času aj priestoru.

Formou modrých balónov s pripevneným odkazom týkajúcim sa života ľudí s autizmom sme v našej komunite, v Dúbravke, všetkým okoloidúcim dávali na známosť už 1. 4. 2019, že tento deň sa blíži.

Následne sme sa 2. 4. 2019 rozhodli šíriť povedomie medzi susednými škôlkarmi, Damborákmi, spoločnou bublinovačkou a tiež spoločnými hrami bežných detí, do ktorých sa zapojili aj deti s autizmom z nášho zariadenia. Poobede sme si spolu s rodičmi zdieľali úsmevné príhody s ich deťm,i ale tiež sme rozmýšľali, ako niektoré veci vylepšiť, napr. ako zabezpečiť, aby rodičia mohli spokojne chodiť do práce a ich deti do školy a do družiny.

Aby toho času na budovanie povedomia bolo ozaj dosť, aj 3. 4. 2019 sme sa spoločne s deťmi zo škôlky na Bullovej ulici a zo škôlky Christiana opäť spoločne zahrali. Tentokrát na verejnom ihrisku za zimným štadiónom. Asistovali im pri tom aj študenti z Pedagogickej a sociálnej akadémie, ktorá sídli tiež v blízkosti nášho zariadenia na Bullovej ulici. A zapojiť sa mohli aj deti a ich rodičia, ktorí sa aktuálne len prišli zahrať na ihrisko.

Pestrú atmosféru dotvárali kolegovia a klienti nášho zariadenia, ktorí boli oblečení tiež v modrom a pomáhali „strážiť“ vedrá naplnené super bublinovou tekutinou, pomáhali a ukazovali, ako sa tie veľké bubliny dajú urobiť.

Tešíme sa, že na podujatie prišli aj zástupcovia MČ Dúbravka – MUDr. Štekláč, PhD., MPHMgr. Marcinátová a tiež zástupcovia BSK – PhDr. Šiková, PhDr. Matulová a PhDr. Haviarová.

Týmto spôsobom nabral Modrý deň ako symbol ľudí s autizmom pestrofarebný rozmer a veríme, že sme prispeli hravou formou k búraniu bariér…medzi deťmi určite!

Praktickým spôsobom sme ukázali, ako sa v komunite prostredníctvom dobrého nápadu a ochotných ľudí dá skĺbiť špecializované zariadenie, domov sociálnych služieb s bežnou materskou škôlkou, s pedagogickými študentmi aj s verejnosťou, ktorá bola všade prítomná :o)

Text: J. Čajágiová, foto: A. Ščepánková, A. Janebová