Vzniklo v roku 1999 ako dramatický krúžok v rámci voľnočasovej aktivity pre klientov nášho zariadenia. Cieľom nebolo len zmysluplné vyplnenie voľného času, ale aj celkové rozvíjanie osobnosti, komunikácie, emocionality, pamäte, s možnosťou sebarealizácie a sebaprezentácie.
Názov KAMKO vznikol o niečo neskôr, v roku 2005, spojením prvých slabík dvoch slov „kamarátsky kolektív“, ktoré sú podstatou vnútorného charakteru skupiny.
Naše logo (2014) vychádza z loga Centra sociálnych služieb prof. Karola Matulaya, keďže Divadlo KAMKO je od svojho vzniku jeho súčasťou. Dve postavy, držiace sa za ruky, znázorňujú pomoc a podporu ľuďom so špeciálnymi potrebami prostredníctvom divadla vo svojej umeleckej i terapeutickej podobe, ktoré v logu stvárňuje maska.
Divadlo KAMKO pozostáva z uzavretej skupiny 8 klientov a 3 členného tímu zamestnancov. Máme za sebou dlhú históriu, počas ktorej sme nadobudli presvedčenie jeho veľkého významu pre klientov na základe výsledkov pozorovaných počas procesuálnej práce.
Nie prvoradým, no nemenej dôležitým, je pre násaj produkt – divadelná hra. Predstavuje naplnenie stanovených cieľov vo forme sebaprezentácie, pocitu úspechu, neúspechu, nových zážitkov a skúseností, ktoré v sebe zahŕňajú celý zložitý proces prípravy a interpretácie divadelného predstavenia.
Projekt Grundtvig 2013-2015 (workshopy, 2014)
„JA NO“ (2015)
autorská hra Zuzany Fazekašovej, Erika Forgáča a Ivany Kubincovej
Príbeh jednej túžby, túžby niekam patriť, sna po domove a istote…
Hovorí sa, že zvyk je železná košeľa… Hmm… Nech je ako chce, každý z nás potrebuje istoty. Určitú formu stereotypu. Niečoho sa pevne držať a pritom vedieť, že to tam nájdem aj zajtra. Mať istotu domova, kam sa denne vraciam, ľudí, ktorí mi rozumejú, nech už u/robím čokoľvek. Čo ak nám to ale prerastie cez hlavu? Napríklad, ak chtiac – nechtiac zdanlivo prídeme o určitú formu istoty (stereotypu)…
Hra „JA NO“ sa pohráva s viacvýznamovosťou tohto slova, ktoré sa autori snažili pretaviť aj na samotné javisko. Na jednej strane ide významovo o meno, na strane druhej o jednoduchého človeka, ktorý sprevádza celé dejiny ľudstva. Po rozdelení slova JANO vznikne zámeno JA (ktorým označujeme samého seba) a spojka, resp. nespisovné vyjadrenie súhlasu NO. JA/NO môžeme tiež vnímať ako Áno/Nie – čiže rozpor v každom z nás, v konaní, spracovaní našich vlastných protichodných pocitov, vyrovnávaní sa s protichodnými vplyvmi, tlakmi okolia. Celé predstavenie využíva iba repertoár tohto slova a jeho významov.
Hrajú: Marianna Blažeková, Michal Fuchs, Pavol Hudl, Eva Lachová, Renáta Popluhárová, Vladimír Valenta, Jana Valentová, Ján Živica
Scenár a réžia: Zuzana Fazekašová, Erik Forgáč, Ivana Kubincová
Kreatívny tím: Vierka Furčáková, Michal Kralovič, Alenka Polohová
Hudba: Roman Harvan
Ocenenia na súťaži amatérskych divadiel v roku 2015:
2. miesto malá krajská žatva Divadelné konfrontácie Pezinok
účasť na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke amatérskeho divadla EXIT Levoča
„hľADÁM ťa EVA“ (2012)
autorská hra Zuzany Fazekašovej, Erika Forgáča a Ivany Kubincovej
Divadelná hra „hľADÁM ťa EVA“ sa tvorila dlho. Možno aj preto, lebo rozpráva o ceste túžby “každého” človeka. Veď každý z nás pociťuje potrebu milovať a byť milovaný, páčiť sa, dokázať sebe i svetu, že na to mám a že ja jediný viem, čo je pre mňa dôležité. Jednoducho byť dospelý! Inak tomu nie je ani u nás – v Domove sociálnych služieb prof. Karola Matulaya. Aj naši herci snívajú o skutočnom živote a aj oni pri ceste za ním prekonávajú nejednu prekážku. Vďaka tejto hre môžeme nazrieť do ich snov a túžob a spoznáme bariéry, ktoré im prekážajú na ceste k ich naplneniu. Aj vďaka tejto hre sa dozvedáme, že nie sú dobré alebo zlé sny, ale len blízke a vzdialené…
Hrajú: Marianna Blažeková, Michal Fuchs, Pavol Hudl, Eva Lachová, Renáta Popluhárová, Vladimír Valenta, Jana Valentová, Ján Živica
Scenár a réžia: Zuzana Fazekašová, Erik Forgáč, Ivana Kubincová
Kreatívny tím: Silvia Filová, Vierka Furčáková, Michal Kralovič
Mesačník MČ Bratislava-Dúbravka Dúbravský spravodajca 9/2013, str. 16.
Ocenenia na súťažiach amatérskych divadiel v roku 2013:
špeciálna cena odporúčanie na krajskú prehliadku amatérskeho divadla a divadla dospelých v Pezinku na krajskej prehliadke detskej dramatickej tvorivosti a divadla dospelých hrajúcich pre deti Stretnutie s malou Táliou Senec
1. miesto malá krajská žatva Divadelné konfrontácie Pezinok
1. miesto celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskeho divadla EXIT Levoča (Vítanie našich kamarátov – divadelných Majstrov)
účasť na 91. ročníku súťaží slovenských divadelných súborov Scénická žatva Martin
„Cesta (s)nami“
autorská hra Ivany Kubincovej a Zuzany Fazekašovej
Každý z nás sníva svoj sen. Niekto väčší, niekto menší, niekto má snov viac, iný len jeden. Niekomu sa sny plnia, iným nie… Ale asi všetci sa zhodneme na tom, že sny sú neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Aj naši herci majú svoje sny. Vybrali sme sa preto tento rok do sveta neobyčajných možností a fantázie, aby sme ich spoločnými silami pretavili do „reality“ toho kúzelného miesta – na dosky, ktoré znamenajú svet. Každý z nás pridal ruku k dielu. Inšpirovaný známou filmovou klasikou „Traja veteráni“, sme spoločnými silami, nápadmi, humorom a odhodlaním tvorili novú hru „CESTA (S)NAMI“.
„Cesta (s)nami“ je príbehom dvoch kamarátov, ktorí každodenne, spoločne zdieľajú svoje radosti i strasti. Nemajú toho veľa, no majú svoje priateľstvo, jeden druhého a svoje sny. Jedného dňa sa im stane niečo neobyčajné. Dostanú možnosť pretaviť svoje sny na skutočnosť. Precestujú kus sveta, ochutnajú dobré jedlo, oddýchnu si na pláži, získajú peniaze. No ako to často býva, s peniazmi prichádza i slepota. Obaja zabudnú na to najcennejšie a do ich života sa vkradne chamtivosť, egoizmus a samota… Podarí sa im opäť nájsť stratené a peniazmi nahradené priateľstvo? Pozývame vás, aby ste spoločne s nami pri tomto predstavení našli odpoveď nielen na túto otázku…
Herci: Eva Lachová, Renáta Popluhárová, Marianna Blažeková, Jana Valentová, Michal Fuchs, Ján Živica, Matej Kurčík, Pavol Hudl, Vladimír Valenta
Réžia: Ivana Kubincová
Dramaturgická réžia: Zuzana Fazekašová
Scénografia: Mária Koššová Sebíňová
Zvuk: Tomáš Špinder
Kostýmy: Silvia Slaušeková
„O ľuďoch s ľuďmi“ Kubincová, Štefanovičová, Maková, Turňa
„Cesta okolo sveta“ Kubincová, Tulisová, Štefanovičová
„Kytica“ Paveleková, Lopatníková, Kubincová
„Postavím si dom“ Jarjabková-Garajová, Paveleková, Lopatníková, Kubincová
„Zúbok Jajbolí“ Paveleková, Lopatníková, Kubincová
„Kocúr v čižmách“ Paveleková, Lopatníková, Kubincová
„Povesť o dvojhlavom drakovi“ Paveleková, Lopatníková
„Povesť o Bratislavskom hrade“ Paveleková, Kivaderová
„Škola volá“ Paveleková